Tretja himalajska odprava Univerze v Ljubljani, Nanga Parbat 8125 m

nanga_irena_06.jpg NAnga_Baltoro2076.jpgNanga-P1010968.JPG

Na pot v Pakistan v mesecu juliju odhaja sedemčlanska ekipa, ki jo sestavljajo:

• doc.dr. Irena Mrak, UL Filozofska fakulteta, Oddelek za geografijo (vodja),
  • red.prof.dr. Stojan Burnik, UL Fakulteta za šport (namestnik vodje),
  • Nika Radjenović, diplomantka in strokovna sodelavka UL Fakultete za šport,
  • Mojca Švajger, diplomantka UL Fakultete za upravo,
  • Viktor Grošelj, diplomant in strokovni sodelavec UL Fakulteta za šport,
  • Stipe Božid (Hrvaška) in
  • Joseph Stiller (Nemčija).

Alpinistično-raziskovalno odpravo je tokrat formalno podprla Univerza v Ljubljani, saj je večina njenih članov tako ali drugače povezana z osrednjo znanstveno-pedagoško ustanovo v Sloveniji. Za glavni cilj smo si zastavili vzpon po Kinshoferjevi smeri na enega najtežjih himalajskih osem tisočakov Nanga Parbat (8125 m), o gori in vzponu pa bosta Viki Grošelj in Stipe Božič posnela tudi dokumentarni film.

Vzpon vseh članic in članov odprave bo sledil pravilom »čistega« gorništva s čim manjšim negativnim vplivom na visokogorsko okolje: ustrezno ureditvijo baznega tabora in višinskih taborov, vzpon brez pomoči višinskih nosačev in brez uporabe dodatnega kisika. Del našega bivanja pod in na »Goli gori« bomo namenili tudi raziskavam prilagajanja človeka na velike nadmorske višine in vplivu vremenskih pogojev na mehanske lastnosti plezalnih vrvi (izvaja red.prof.dr. Stojan Burnik) del pa vplivom človeka na občutljivo gorsko okolje (izvaja doc.dr. Irena Mrak).

Oba visokošolska učitelja raziskovalno in strokovno delujeta na področju gorništva in geografije gora in sta v procesu bolonjske prenove študijskih programov nosilca predmeta Geografija gorskih območij, ki ga v Sloveniji do sedaj še ni bilo. Tovrstne odprave predstavljajo priložnost nadgradnje siceršnjega raziskovalnega dela in kakovostno dopolnjujejo pedagoške vsebine s področja, ki je vpeto v temeljne vrednote Slovenk in Slovencev.

Program odprave: 15.7. – 30.8.2011

DanAktivnosti
1Prihod v Islamabad/Pakistan.
2Ureditev dovoljenj za pristop na goro na pakistanski planinski zvezi (Alpine Club of Pakistan).
3Prevoz v mesto Chilas preko prelaza Babusar (4173 m).
4 - 5Prevoz do naselja Tatu. Aklimatizacija na območju Fairy Meadows.
6Prevoz do naselja Halala.
7 - 9Dostop v bazni tabor (4500 m) pod diamirsko steno Nanga Parbata.
10 - 41Čas za vzpon in raziskovalno delo.
42 - 44Sestop v dolino in prevoz v Islamabad.
45Sestanek na pakistanski planinski zvezi po opravljenem vzponu.
46Odhod domov.

Vodja odprave: dr. Irena Mrak