Posvet - "V pesti sila, v srcu odličnost, v mislih domovina"

Zavod za šport Republike Slovenije Planica

Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani

Muzej novejše zgodovine Slovenije

VABIJO na posvet

V PESTI SILA, V SRCU ODLOČNOST, V MISLIH DOMOVINA

ob 150-letnici ustanovitve Južnega Sokola, matice sokolskega gibanja, slovenske telovadbe ali gimnastike in telesne vzgoje.

Posvet bo 5. in 6. decembra 2013 v viteški dvorani Muzeja novejše zgodovine Slovenije, Celovška c. 23, Ljubljana.

Posvet je omogočila Fundacija za financiranje športnih organizacij v Republiki Sloveniji in Univerza v Ljubljani – Fakulteta za šport.

Posvet Pavlin.jpg

Poleti 1862 je v Ljubljani stekla pobuda o ustanovitvi telovadnega ali gimnastičnega društva, ki je bilo ustanovljeno 1.10.1863 z imenom Južni Sokol.

Sokolstvo ni bilo le znanilec moderne ideje telesne vzgoje, katere temeljna dejavnost je bila telovadba (gimnastika), pač pa nasploh temelj oblikovanja telesnokulturnega življenja na Slovenskem, ki je že pred prvo svetovno vojno zastopalo slovenstvo na mednarodnih tekmovanjih pod slovenskim narodnim imenom.

Z ustanovitvijo jugoslovanske države se je slovensko sokolstvo združilo s hrvaškim in srbskim v Jugoslovansko sokolsko zvezo in vstopilo tudi v svet olimpijstva. S prepletanjem telovadbe in narodne ideje pa je bilo sokolstvo vpeto v širša družbena dogajanja na Slovenskem in v jugoslovanski državi.

Kontaktna oseba: dr. Tomaž Pavlin, Fakulteta za šport;

Četrtek, 5. 12. 2013, 9.30 – 12.00 h

Otvoritev posveta

• Jože Podpečnik: Ljubljanski Sokol in slovensko sokolsko gibanje do prve svetovne vojne
  • Milan Pahor: Sokol v Trstu